שלושת היהלומים - מי אנחנו - Three Jewels Facebook Page
The 3 jewels
weare

מי אנחנו


אנו עמותת "שיטה וחוכמה" תלמידי דהרמה ומתרגלי בודהיזם טיבטי תחת הנחייתה של מורתנו לאמה דבורה-הלה.

במסגרת העמותה אנו מקיימים קורסים בקבוצות לימוד שבועיות וסדנאות מרוכזות.

הלימודים ניתנים בעברית ובתרומה על פי ליבו של כל אחד והם פתוחים לכל.

הלימודים מוגשים באופן שהוא בעל נגיעה ישירה לחיי היום יום של התלמיד, תוך שהם מעוגנים היטב בכתבים הקלאסיים, כפי שהשתמרו ע"י המסורות העתיקות של הבודהיזם הטיבטי.

אנו אסירי תודה למורתנו לאמה דבורה-הלה על ההזדמנות לקבל לימודים אלה בארצנו ובשפתנו ועל האפשרויות שהם מגלמים עבורנו ואשר אין ערוך לערכם. כמו כן, תודתנו למורתנו, אשר מנחה אותנו באופן רצוף, בחוכמה, בכישרון נדיר ללמד, במרץ בלתי נדלה ובאהבה רבה.

אנו משתדלים כמיטב יכולתנו להיות ראויים למתנה יקרה זו.

להסבר מקיף על מקורות הלימוד ועל הקורסים השונים www.heart-dharma.org.il

המורים שלנו


Khen Rinpoche Geshe Lobsang Tharchin


Ken Rinpocheקן רינפוצ'ה גשה לובסנג טרצ'ין נולד בלהסה שבטיבט בשנת 1921 ונכנס למנזר סרה (Sera) בגיל צעיר. הוא למד בתכנית הקשה בת 25 שנה של לימודים במנזר תחת הדרכתם של המורים Pabongka Rinpoche, אחד מגדולי המורים של בודהיזם בטיבט במאה ה-20 ושל Kyabje Trijang Rinpoche , אחד מחונכיו האישיים של הדלאי לאמה. הוא עבר בהצלחה בחינות על ידי גדולי המורים בדורו, וזכה בתואר הגבוה Hlarampa Geshe (מקביל לדוקטור לפילוסופיה) בהצטיינות, ואשר הוענק לו על ידי ה"ה הדלאי לאמה ה-14. הוא היה אחד מאחרוני ההלרמפה גשה אשר התחנכו בטיבט. בקרב בני מחזורו הוא היה גדול המתדיינים בפולמוסים הנערכים בין תלמידי תורת הבודהיזם, מה שהביא אותו למדרגת "ראשון בין ראשונים".

עם סיום חינוכו במנזר נכנס Khen Rinpoche לקולג' הטנטרי Gyu Mey שם הוא השלים תכנית של לימודים מתקדמים בטנטרה, והשיג משרה אדמיסטרטיבית גבוהה. ב-1959 ברח רינפוצ'ה מטיבט להודו ביחד עם ה"ה הדלאי לאמה. הוא היה מעורב ישירות בישוב מחדש של הפליטים הטיבטים, וערך סדרה של ספרי לימוד עבור בתי הספר של הפליטים.

Khen Rinpoche בא לארה"ב בשנת 1972 והפך לראש המקדש Rashi Gempil Ling שבניו ג'רסי, משרה שבה כהן עד ליום פטירתו. בשנת 1991 הוא שהה בהודו וכהן כראש מנזר Sera Mey למשך זמן מה, ואז חזר לארה"ב. Khen Rinpoche Geshe Lobsang Tharchin נושא בתואר הכבוד של מנהל וראש מנזר בדימוס של Sera Mey וכן הינו מייסד של Mahayana Sutra and Tantra Center, עם סניפים בניו ג'רסי ובוושינגטון. הוא לימד רבות, סוטרה וטנטרה, וניהל מספר פרויקטים המוקדשים לשיקום מנזר Sera Mey בהודו ולפריחת הדהרמה במערב. Khen Rinpoche פירסם ספרים רבים, ונחשב כאחד מגדולי המורים לבודהיזם טיבטי. הקורסים בישראל נערכים בחסותו ובתמיכתו הנלהבת של מורה דגול זה, שנפטר ב-7.12.2004.

HHDL-Rinpoche

בתמונה למעלה ניתן לראות את גילגולו של קן רינפוצ'ה גשה לובסנג טרצ'ין, אשר נולד ב-12.1.2008. את הילד מחזיק ג'אמפה, נזיר מסור מאד לקן רינפוצ'ה שחי עד היום במנזר בהאוואל, ניו ג'רזי ומתחזק אותו. עומדים מאחורה, הוד קדושתו הדלאי לאמה ולצדו גשה לוטאר, אחיינו של קן רינפוצ'ה.

Geshe Michael Roach


Lama Christy Geshe Michael Roach הנו נזיר אמריקני שזכה בתואר גשה (דוקטור לתיאולוגיה) ממנזר Sera Mey שבהודו לאחר 22 שנות לימוד שם ובארה"ב עם הלאמה שלו, Khen Rinpoche Geshe Lobsang Tharchin. הוא מלמד בודהיזם מאז שנת 1981, וערך תכנית לימודים בת 18 קורסים עבור התלמיד המערבי, המתבססת על לימודי הגשה, ואשר שומרת על נאמנות גמורה למקורות הבודהיסטיים העתיקים. הוא בקיא בסנסקריט, טיבטית ורוסית, וכן תרגם לאנגלית ופרסם עבודות רבות. Geshe Roach הוא בעל תואר בוגר מאוניברסיטת פרינסטון, וכן עבד במשך שנים רבות כמנהל חברת יהלומים גדולה בניו יורק. הוא יסד את המכון ללימודי אסיה הקלסיים (ACI), את הפרויקט לדיגיטציה של כתבים עתיקים Asian Classics Input Project , את מרכז שלושת היהלומים שבניו יורק, את מרכז Godstow ללימודי שלום בקונטיקוט, את המכון Enlightened Business Institute והיה פעיל מאד בשיקום מנזר Sera Mey.

בשנת 2003 השלים Geshe Michael ריטריט בן שלוש שנים במדבר אריזונה שבארה"ב, שם הוא גם פעיל בהקמת אוניברסיטה בודהיסטית Diamond Mountain וכן מרכז ללימוד סוטרה וטנטרה ולריטריטים.


Lama Christie McNally


Lama Christy לאמה קריסטי למדה תחת הנחייתם של לאמות טיבטיים גדולים בהודו ונפאל והוכשרה במנזרים טיבטיים. היא מתרגמת של כתבים קלאסים עתיקים בטיבטית וסנסקריט. היא המחברת של הספר The Essential Yoga Sutra ושל The Tibetan Book of Yoga וספרים אחרים, והיא מרצה פופולרית במרכזי יוגה ברחבי ארה"ב ובעולם, בתחום היוגה והמדיטציה. קריסטי מק'נלי היא מהמייסדים של המרכז ללימודי יוגה באריזונה, והשתתפה ביצירת סדרות יוגה המבוססות על כתבים טיבטיים עתיקים. בשנת 2003 היא סיימה ריטריט ארוך בשתיקה של שלוש שנים, שלושה חודשים ושלושה ימים במדבר באריזונה, ארה"ב. ביחד עם גשה מייקל רואץ' היא יסדה את האוניברסיטה הבודהיסטית והמרכז לריטרטים Diamond Mountain באריזונה, שם היא משמשת כמורה.לאמה דבורה-הלה


Lama Dvora-Hla לאמה דבורה-הלה היא ישראלית המתגוררת בארה"ב, שם התוודעה לבודהיזם שאותו היא לומדת ומתרגלת שנים רבות, תחילה במסורת הוויפסנה וכעת במסורת הטיבטית. לאמה דבורה-הלה היא תלמידה של קן רינפוצ'ה גשה לובסנג תרצ'ין, ז"ל, מורה טיבטי שהיה אב מנזר סֶרָה מֵיי, מאסטר בטנטרה בודהיסטית ונחשב לאחד מענקי הבודהיזם הטיבטי בדורנו, ושל גשה מייקל רואץ', לאמה קריסטי מקנלי ומורים נוספים באוניברסיטה הבודהיסטית Diamond Mountain שבאריזונה. כמו כן למדה אצל ה"ק הדלאי לאמה ואצל לאמה זופה רינפוצ'ה. בעת שהותה בניו ג'רסי היא ממשיכה ללמוד בהדרכת ארט אנגל, תלמיד בכיר של קן רינפוצ'ה. בעידודם של מוריה שלא יסולאו בפז, לאמה דבורה-הלה מלמדת מזה שנים אחדות דהרמה וכתבים אחרים ממסורות היוגה העתיקות של הודו וטיבט, בארה"ב ובארץ ונמנית על סגל ההוראה של אוניברסיטת Diamond Mountain. לאמה דבורה-הלה תירגמה וממשיכה לתרגם לעברית טקסטים קלאסיים של הבודהיזם הטיבטי ושל מסורת היוגה, ומקדישה מאמצים ומשאבים רבים לטיפוח הדהרמה והשלום באזורנו.


מקורות הלימוד


ההרצאות,הקורסים והסדנאות לקוחים מתוכנית שהיא ראשונה מסוגה במערב. התוכנית הוכנה והוגשה לראשונה בארה"ב ע"י גֶשֶה מייקל רואץ' (Geshe Michael Roach), נזיר בודהיסטי ממוצא אמריקאי, שהיה בין הראשונים במערב שהשלימו במלואה את תוכנית הלימודים של מנזר בודהיסטי טיבטי וקבלו תואר גשה.

גשה מייקל קיבל את השראתו לעריכת תוכנית הקורסים מהמורה שלו (ושל לאמה דבורה-הלה) - קן רינפוצ'ה גשה לובסנג טארצ'ין (Khen Rinpoche Geshe Lobsang Tarchin) ולשם הגשתה ייסד את מכון Asian Classics Institute (בקיצור - ACI).

לצורך הקורסים והסדנאות מושקע מאמץ ניכר לספק תרגום בעברית לכתבים מקוריים עתיקים שנכתבו ונשמרו בשפה הטבטית תוך תשומת לב רבה לדיוק ולאיכות הביטוי בעברית.

במרבית המקרים תרגומים אלו הם ראשונים מסוגם ואנו שמחים להגישם לתועלתנו אנו ולתועלת הבאים אחרינו. נדיר מאד בעולמנו לפגוש לימודי בודהיזם טיבטי מקוריים, הבאים ממסורת נקייה ואותנטית והמועברים דרך שושלת רוחנית של מורים ברמת הגשמה אישית גבוהה.
מי ייתן וכל הברואים יידעו רק אושר והסיבות לאושר      מי ייתן וכל הברואים יהיו חופשיים מסבל